ULLO TOOMI „EESTI RAHVATANTSUD“

Käesolev raamat on Eesti rahvatantsuvaldkonnale üks erilisemaid. Seda tuntakse ka kui Toomi piiblit. Millal ja kes selle nime 1953. aastal trükist ilmunud tantsuraamatule andis, ei ole teada, küll aga võime tõdeda, et 2018. aastal 65. aastaseks saanud kogumik, on tantsuõpetajate käeulatuses olnud kõik need aastad. Tänaseks on Ullo Toomi „Eesti rahvatantsud“, muutunud rariteediks, mida pärandatakse käest kätte.

Et hoida aegade sidet, on auväärsete tantsuõpetajate mõtetes olnud nn Toomi piibel taaselustada. Ullo Toomi „Eesti rahvatantsud“ ilmub kordustrükina XX tantsupeo auks. 2019. aasta väljaanne on samuti eriline, sest lisatud on Toomi õpilaste, tunnustatud ning tegusate kolleegide mõtted ajast koos tantsuraamatuga. Raamatu kordustrüki algatajaks oli MTÜ Tantsupeomuuseum, kogu projekti eestvedajaks aga Anna Raudkatsi Tantsuselts Pärnust.

Telli raamat

Telli raamat koju postiga või tule sellele ise järgi Tantsupeomuuseumisse, Kaupmehe 8, Tallinn. Tellimisel postiga lisandub postikulu 5 eurot.
Raamatu tellimiseks palun täida allolev tellimusvorm.

Raamatu tellimine
Sellele aadressile saadame arve
tänav, maja, korter, linn, postiindeks
Ilma Adamson

„Selle raamatu üheks tähelepanuväärsemaks ja märgilisemaks teemaks võib pidada terminoloogiaõpetust. Need on põhialused ja oskussõnad, mis on aidanud edendada meie tantsu kuni tänase päevani.“

Ilma Adamson, Ullo Toomi õpilane. Tunnustatud rahvatantsujuht Harjumaal, tantsuansambel „Sõprus“ kunstiline juht 1958–2002. On olnud Üld- ja Noorte tantsupidude liigijuht ja assistent ning 1993 noortepeo pealavastaja.

Henn Tiivel

„Ullo Toomi „Eesti rahvatantsud“ on väärt raamat – nii teatmeteos kui ka õpik. See sisaldab süstematiseeritud eesti rahvapärimuslikke ja lavatantsude kirjeldusi koos saate muusikaga. „Eesti rahvatantsud“ on eesti rahvatantsujuhtide ja rahvatantsijate PIIBEL, mille on koostanud Meister suure algustähega.“

Henn Tiivel, tunnustatud rahvatantsujuht Tartumaal, Tartu Ülikooli rahvakunstiansambli kunstiline juht 1978–2002. On olnud Üld- ja Noorte tantsupidude liigijuht, stsenarist ja pealavastaja assistent ning üliõpilaspidude Gaudeamus üldjuhte.

„Kui ma 1955. aastal põhikooli lõpetasin, kinkis kooli tantsuõpetaja mulle pühendusega Ullo Toomi raamatu „Eesti rahvatantsud“. Tagantjärele mõeldes oli see nagu kaudne suunanäitaja tulevasele eluteele, sest läksingi õppima rahvatantsu Tallinna Kultuurharidusala Kooli.“

Maie Orav, tunnustatud rahvatantsujuht Lääne-Virumaal, tantsuansambel „Tarvanpää“ kunstiline juht 1968–2011. Meeste tantsupeo mõtte algataja ja pealavastaja. On olnud Üldtantsupidude liigijuht ja assistent.

Urve Kilk

„Juba 60 aastat kestnud tantsuõpetajatöös on see väärt teos mulle pidevalt oluliseks käsiraamatuks olnud. Nüüdseks on rahvatantsurahva jaoks väga vajalik Ullo Toomi „Eesti rahvatantsud” muutunud rariteediks.“

Urve Kilk, tunnustatud rahvatantsujuht Ida-Virumaal, tantsuansambel „Virulane“ kunstiline juht 1961 kuni käesoleva ajani. On olnud Üld- ja Noorte tantsupidude liigijuht ja assistent.

Lille-Astra Arraste

„Mäletan veel, et kogenud õpetajad unistasid tantsuraamatust, kus oleks tantse ja noote rohkem kui ainult pidude repertuaar. See unistus jäi meie kõikide ootustesse, kuni 1953. aastal ilmuski Ullo Toomi „Eesti rahvatantsud” – väärikas raamat, kus 574 lehekülge ja 145 tantsu koos nootidega. Peale selle, et raamat oli tantsuõpetajale tollal ainsaks käsiraamatuks, on sellel tänagi oluline tähtsus, sest raamatusse koondatud autoritantsude kaudu saame ülevaate eesti tantsu varasemast arengust. Ullo Toomi koondas oma raamatusse tollaste uute tantsude konkursside võidutantsud –ehk parima loomingu.“

Lille-Astra Arraste, tunnustatud rahvatantsujuht Karksi-Nuias, juhtinud tantsurühmi 1956. aastast kuni 2004. aastani. On olnud Üld- ja Noorte tantsupidude liigijuht ja üldjuht-lavastaja.

"Ullo Toomi tegi Eesti rahvatantsu arengu heaks ära suure töö. Tantsuraamat, mida lausa tantsuõpetaja piibliks kutsutakse, pani kaasa mõtlema, koolitas, julgustas looma, inspireeris ning teadvustas Eesti tantsuloojate olemasolu, isikupära ning oskusi. Alustagu uuesti ilmuv Ullo Toomi „Eesti rahvatantsud” huvitavat teekonda ja andku õpetust ning innustust uutele tantsuõpetajatele järgmisteks aastakümneteks."

Roland Landing, koreograaf, Anna Raudkatsi Tantsuseltsi asutajaliige ja tantsujuht